Makrama to wbrew pozorom bardzo łatwy i przyjemny rodzaj rękodzieła. Pierwszy krok w nauce zrobił już każdy z nas wiążąc najzwyklejszy węzeł płaski!
A jednak, mimo swej prostoty, makrama kryje wiele niespodzianek, które skutecznie mogą zniechęcić nawet największych zapaleńców do dalszej pracy. Ten wpis pozwoli zgrabnie ominąć jedną z takich przeszkód (moim zdaniem najważniejszą!), a jest nią:
ZŁY WYBÓR PIERWSZEGO SZNURKA.
Aby dobrze zacząć przygodę z makramą warto poznać wszystkie rodzaje bawełnianych sznurków oferowane przez ich producentów- po zdobyciu tej wiedzy będziecie mogli śmiało zaopatrzyć się w sznurki, które w 100% spełnią Wasze oczekiwania.
Sznurek sznurkowi nie równy!
I chociaż nazwa dwóch produktów sugeruje ich znaczące podobieństwo bywa tak, że jeden z nich okazuje się świetnym zakupem podczas gdy drugi okropnie nas rozczarowuje…
Główne parametry sznurków do makramy to ich:
- grubość (zwykle od 1,5 do 9mm),
- rodzaj: plecione, skręcane pojedynczo lub skręcane potrójnie (tzw. sznurki 3PLY)
- (i oczywiście) kolor
Na tym jednak problem się nie kończy- różni producenci sznurków różnie interpretują wartości opisujące ich produkt. Taka grubość na przykład- niby wartość, która powinna być mierzona obiektywnie, a jednak niekiedy po otrzymaniu sznurków plecionych o grubości 3mm różnych producentów, gołym okiem możemy stwierdzić, że jeden jest nieco grubszy od drugiego. Ta różnica może wynikać z faktu, że niektóre firmy podają grubość w naprężeniu, a inne w luźnym ułożeniu sznurka (czasem taką informację można znaleźć w opisie produktu).
Jeżeli planujesz duży projekt, na który zużyjesz więcej niż jeden motek sznurka najlepiej zaopatrz się w kilka DOKŁADNIE TAKICH SAMCH motków- sznurki w kolorze o takiej samej nazwie mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta (a niekiedy także różnych partii sznurka tej samej firmy).
Skąd wziąć sznurek?
Jeżeli dopiero zaczynasz wyplatanie wybierz sznurki od sprawdzonych producentów. Są zazwyczaj dobrej jakości, wykonane z miękkiej bawełny. Osobiście nie polecam kupowania motków „no name” na początku swojej makramowej przygody, nawet jeżeli mają kuszącą cenę. Kiedy zaczynałam sama dałam się skusić „dobrej cenie”- skończyło się na bardzo krzywym i niezbyt ładnym makramowym kwietniku i kilku bolesnych odciskach na palcach… Potem jak najbardziej można eksperymentować. W końcu sznurek mało znanej marki (albo niemarkowy) wcale nie musi okazać się gorszy od swojego markowego brata!
Sznurek pleciony
Sznurek pleciony jest świetny dla początkujących. Składa się z rdzenia- czyli kilku prostych włókien bawełnianych lub poliestru- oraz z włókien, które oplatają się dookoła niego tworząc taki splot, jak w typowej, okrągłej w przekroju sznurówce.
Sznurek pleciony jest miękki i przyjemny w dotyku- bardzo łagodny dla palców! Zwykle dostępny jest w 3 grubościach- 3mm, 5mm i 9mm. Na początek warto zaopatrzyć się w sznurki różnych grubości i samemu wybrać tę ulubioną i najlepszą do wybranego projektu!
Sznurki plecione dwóch różnych producentów (jeden producent z prawej, drugi z lewej strony). Idąc od góry: dwa sznurki w rozmiarze 9mm, dwa 5mm i ostatnie 2 o grubości 3mm. Sznurek położony najniżej wydaje się znacząco cieńszy względem swojego wyżej położonego odpowiednika innego producenta.
Na początek polecam zabrać się za wyplatanie makramowego kwietnika- to jeden z prostszych projektów, podczas którego poznasz podstawowe makramowe sploty. Do wykonania kwietnika sprawdzą się zarówno sznurki o grubości 3mm jak i te grubsze- 5mm.
Sznurki plecione z bawełnianym rdzeniem są nieco droższe i bardziej miękkie/giętkie od tych z rdzeniem poliestrowym. Węzły zaplecione sznurkiem z rdzeniem poliestrowym są wydatniejsze i grubsze, tymczasem te wyplecione sznurkiem w 100% bawełnianym możesz mocno zacisnąć- będą wtedy mniejsze i bardziej delikatne.
W kwestii estetyki problem może się pojawić, kiedy rdzeń poliestrowy różni się kolorem od włókien bawełnianych tworzących sznurek. Może, ale nie musi, bo jest proste wyjście z takiej sytuacji. Po zakończeniu wyplatania pracy z końcówek sznurków plecionych można delikatnie wyciągnąć część rdzenia na zewnątrz i uciąć odcinek rdzenia o długości 1-3cm- reszta schowa się głębiej w oplocie i nie będzie widoczna!
Rdzeń poliestrowy w sznurkach plecionych o grubości 9mm. W sznurkach 3mm rdzeń niemal zawsze jest bawełniany.
Sznurek skręcany pojedynczo
Ten sznurek do raj dla dłoni! Tak miękki, że aż chce się pleść! Składa się z kilkudziesięciu skręconych ze sobą włókien bawełnianych. Podobnie jak w przypadku sznurka plecionego, tutaj także mamy do wyboru kilka grubości: 1,5/2mm, 3/4mm i 5mm.
Włókna sznurka skręcanego można rozczesywać tworząc efektowne frędzle czy włosy makramowych lalek. Niestety istnieje ryzyko rozplątywania i oddzielania się pojedynczych włókien sznurka w czasie wyplatania makramy- może być to dosyć irytujące, szczególnie dla mniej cierpliwych osób.
Sznurek potrójnie skręcany
To najtwardszy rodzaj sznurka do makram. I to właśnie takim sznurkiem zapracowałam sobie na odciski. Ponownie mamy do wyboru kilka grubości- zwykle 3mm i 5mm. Sznurek składa się ze spiralnie ze sobą skręconych 3 pęczków pojedynczych włókien bawełnianych- przypomina linę. Węzły wyplatane takim sznurkiem są grubsze, wydatne, nie dają się mocno zaciągnąć.
Sznurki 3PLY w rozmiarze 3mm dwóch różnych producentów. Można zauważyć nieco odmienny odcień naturalnego koloru, różny stopień skręcenia poszczególnych sznurków oraz (bardzo, bardzo subtelną) różnicę w grubości (sznurek po stronie prawej jest odrobinę grubszy).
Nie jest to najlepszy sznurek do pierwszych projektów, ale w pracach ze sznurka potrójnie skręcanego jest coś niezwykłego- jego struktura sprawia, że makramowe prace robią naprawdę duże wrażenie! Dodatkowe spiralne sploty na samym sznurku dodają misterności makramie. Pęczki sznurka na końcu pracy można rozpleść- wówczas otrzymamy romantyczne, pofalowane frędzle. Można je również rozczesać.
Makramowa kieszonka na niedużą roślinę wykonana ze sznurka 3PLY o grubości 3mm. Prace ze sznurka 3PLY są sztywniejsze- nawet po wyjęciu osłonki z kwiatkiem kieszonka zachowa swój kształt.
Podsumowując…
Zdecydowanym zwycięzcą w kategorii “Sznurek do nauki makramy” jest sznurek pleciony. Może nie wydaje się zbyt atrakcyjny, nie zrobimy nim pięknych, miękkich frędzli, ale na pewno pomoże nam się wprawić w wyplataniu podstawowych węzłów! Dobrym pomysłem może okazać się kupienie wszystkich 3 rodzajów sznurka o jednej grubości- np. 5mm- i wykonanie prostego makramowego projektu każdym z tych sznurków! Wtedy na własnej skórze przekonasz się o wszystkich wadach i zaletach każdego sznurka!
Na koniec pozostaje mi tylko życzyć Wam udanych sznurkowych zakupów i miłego przeplatania!
Karolina 🙂