Wielka wyprzedaż magazynu: wszystkie sznurki do makramy 30% taniej! :)
Makramowy planer za darmo

Uporządkuj swoje makramowe projekty z darmowym planerem!

Super pomysł, wstępny projekt i miliony karteczek z obliczeniami długości  sznurków. Potem cięcie, wyplatanie, rozplatanie, wprowadzanie poprawek… W ciągu kilku (jeżeli nie kilkunastu) godzin tworzysz swoją autorską makramę! Niepowtarzalną i piękną. Ufff, pora posprzątać. Karteczki i resztki sznurków lądują w koszu, makrama na ścianie- lub u klienta. Koniec pracy!
Ale czy aby na pewno koniec?
A co jeżeli makrama zachwyci kogoś z rodziny (albo innego klienta!) i zapragnie mieć ją u siebie? Dokładnie taką samą, bo taka mu się podoba- innej nie chce! Przed oczami przelatują Ci godziny spędzone nad projektem. Do tego splotu użyłaś/użyłeś 4 sznurki po 3 metry, do tamtego 5 po 4 metry… A może 4,5 metra? Jak to było? Cała zabawa z liczeniem zaczyna się na nowo. A gdyby tak dało się pominąć ten etap?

W tym artykule przedstawię Ci sposób na planowanie swoich projektów, tak by ich odtwarzanie w przyszłości było czystą przyjemnością! Co więcej, dokładne notatki ułatwią Ci również obliczanie długości splotów do kolejnych projektów. Łatwiej wycenisz makramę dla potencjalnych klientów. Z wykorzystaniem opracowanego przeze mnie Planera Makramowego Projektu w estetyczny sposób udokumentujesz swoje prace. Tym samym stworzysz autorski spis własnych projektów- to tak jakbyś napisała/napisał własną makramową książkę! 🙂

Plik najlepiej wydrukować dwustronnie. Z lewej strony kartki możesz zrobić dziurkaczem dwie dziurki (planer zaprojektowałam tak, by dziurki nie nachodziły na tekst), by móc umieścić ją w segregatorze. W dolnym prawym rogu planera znajdziesz miejsce na wpisanie numeru strony, co pomoże Ci uporządkować zbiór projektów i stworzyć spis treści.

Kiedyś swoje projekty zamieszczałam w szkicowniku. Zazwyczaj "na szybko" i... niezbyt dokładnie. Odtworzenie czekokolwiek na ich podstawie byłoby bardzo trudne.
Planer Makramowego Projektu możesz pobrać za darmo, o tutaj:
Jak pracować z planerem?

Pierwsza strona planeru to strona “wstępnego projektu”. Na niej:

  • nazwiesz projekt
  • wypiszesz materiały, które chcesz użyć (z uwzględnieniem rodzaju sznurka) 
  • określisz spodziewane wymiary makramy
  • wykonasz poglądowy rysunek,
  • obliczysz długości sznurków
  • wypiszesz odcinki sznurka i rodzaje splotów, które utworzą makramę.

Na tej stronie możesz dać się ponieść swojej wyobraźni. Po jej wypełnieniu przejdź do wyplatania. Planer odwróć na drugą stronę, na której:

  • zapiszesz swoje uwagi (lub dalszą część obliczeń), spostrzeżenia w trakcie wyplatania- łącznie z korektami długości sznurków, które na “czysto” umieścisz w kolejnej ramce planera
  • wkleisz zdjęcie gotowej makramy lub stworzysz dokładniejszy rysunek ukazujący efekt końcowy wyplatania
  • obok zdjęcia/rysunku zamieścisz ostateczne długości sznurków i rodzaje splotów użyte w pracy- już po korekcie
  • podsumujesz projekt: określisz ile łącznie sznurka zużyłaś/zużyłeś, jaki był koszt materiałów, ile czasu zajęło Ci wyplatanie i na ile gwiazdek oceniasz trudność projektu; te parametry będą przydatne w czasie wyceniania swojej pracy.
W ramce "Wymiary makramy" możesz stworzyć mały, schematyczny rysunek, na którym zaznaczysz istotne dane, lub po prostu wypisać planowane wymiary od myślników.

Obok wstępnego szkicu makramy znajdziesz miejsce na wypisanie rodzajów splotów, które będą ją tworzyły, wraz z ilością i długością odcinków sznurka do ich wykonania. Projektując swoje makramy, za pomocą strzałek łączę wypisane rodzaje splotów z ich lokalizacją na rysunku- tak jak widzisz to na zdjęciu obok. Przeplatające się ze sobą strzałki wyglądają być może nieco nieestetycznie, ale znacznie ułatwiają wyplatanie- szczególnie wtedy, kiedy zabieramy się za odtwarzanie baaardzo starego projektu!

Pamiętaj, że notatki tworzysz dla “przyszłego ja”– muszą być jasne i przejrzyste. Im więcej informacji zamieścisz w karcie projektu, tym lepiej! Staraj się nie używać skrótów i enigmatycznych symboli- to, że teraz znasz ich znaczenie nie gwarantuje, że będziesz o nim pamiętać za parę miesięcy.

Na drugiej stronie planera warto zamieścić zdjęcie gotowej makramy. Ręczne rysunki w makramie zazwyczaj mają czysto poglądowy charakter. Niesamowicie trudno jest uwzględnić w szkicu wszystkie szczegóły wykorzystanych splotów. Nie jest również łatwe oddanie odpowiednich proporcji pracy. Często zdarza się, że wstępny projekt na rysunku bardzo różni się od efektu końcowego. Mając zdjęcie gotowej makramy przed oczami, dużo łatwiej jest odtworzyć dany projekt!

Mam nadzieję, że praca z planerem będzie dla Ciebie przyjemnością! A może w planerze brakuje jakiegoś elementu? Daj znać w komentarzu co o nim myślisz!
 
Owocnego tworzenia,
Karolina 🙂
Dodaj komentarz

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy