Wielka wyprzedaż magazynu: wszystkie sznurki do makramy 30% taniej! :)
Makramowy ogró ziołowy

Makramowy ogród ziołowy

Makramowy ogród ziołowy

W obliczu braku twórczej weny każda pomoc jest na wagę złota! Pomysł na makramowy ogródek ziołowy w drewnianej skrzynce wpadł w oko mojemu mężowi po długim scrollowaniu Internetowych zdjęć. Od razu zamówiłam niezbędne półprodukty i już po kilku dniach mogłam zasiąść do wyplatania! Wiszący ogródek powstał w jeden wieczór, a Wam bardzo spodobał się projekt, którym pochwaliłam się na Instagramie- dlatego dzisiaj przedstawię krok po kroku sposób wykonania tego wyjątkowego ziołowego ogrodu, tak by każdy z Was był w stanie stworzyć własne miejsce na zioła. Zatem zaczynajmy!

Przygotuj:

  • motek wytrzymałego sznurka, najlepiej 3PLY o grubości 5mm
  • drewniana skrzynka o dowolnych wymiarach- ważne, aby miała przerwę między bocznymi deseczkami i wewnętrzne kątowniki w każdym rogu (dzięki tym elementom będzie możliwe zamocowanie ramion makramowego zielnika)
  • dwa mocne metalowe kółka (średnica co najmniej 2,5cm) lub metalowe karabińczyki z miejscem na zawieszenie sznurków
  • nożyczki
  • centymetr krawiecki

Podczas wykonywania wiszącego ogrodu będziemy korzystać z węzła mocującego, słupka spiralnego, słupka prostego (znajdziesz je TUTAJ) oraz z węzła żebrowego (opis jego wiązania jest TUTAJ). 

UWAGA! Ogród ziołowy, którego wykonanie przedstawiam poniżej ma docelową wysokość ok. 100cm (mierzona od samej góry makramowego ramienia do dna drewnianej skrzynki). Pamiętaj, że skrzynka musi wisieć na takiej wysokości, aby można było swobodnie podlewać trzymane w niej zioła. Jeżeli chcesz wykonać ogród o innej wysokości musisz wyliczyć potrzebną długość odcinków sznurka według wzoru:

potrzebna długość odcinków sznurka= docelowa wysokość kwietnika x 8

Z motka sznurka odmierz 8 odcinków sznurka o długości 8 metrów każdy.
  1. Na każdym metalowym kółku zamocuj po 4 odcinki sznurków za pomocą węzła mocującego. Podczas wykonywania węzła każdy sznurek złóż w połowie. W ten sposób otrzymasz 8 sznurków roboczych równej długości (ok. 4 metrów) na każdym kółku.

Górna część ramion ogrodu będzie utworzona z powtarzalnych elementów wykonanych węzłami żebrowymi. Dla ułatwienia nadajmy zamocowanym na jednym kółku sznurkom roboczym numery 1-8 licząc od lewej.

2. Sznurek nr 5 ustaw skośnie w dół w stronę lewą- będzie to pierwszy sznurek wiodący. Zapleć na nim 4 węzły żebrowe sznurkami 4-1 (w tej kolejności), tak by powstała skośna linia.

3. Sznurek nr 4 ustaw skośnie w dół w prawą stronę- to drugi sznurek wiodący. Zapleć na nim 3 węzły żebrowe sznurkami 6-8, tak by powstała symetryczna linia skośna do tej z kroku 3.

4. Sznurek nr 6 ustaw skośnie w dół w lewą stronę wzdłuż linii z kroku 3. Zapleć na nim 3 węzły żebrowe sznurkami 3-1 (w tej kolejności) tak by powstała linia z węzłów żebrowych przylegająca do tej znajdującej się powyżej.

5. Sznurek nr. 3 ustaw skośnie wzdłuż linii z kroku 4. i wypleć na nim 2 węzły żebrowe sznurkami 7-8, tak by powstała symetryczna linia do tej z poprzedniego kroku.

6. Za pomocą 4 środkowych sznurków wypleć węzeł kwadratowy tuż pod wzorem z wcześniej wyplatanych linii skośnych.

7. Po wykonaniu pierwszego elementu ponownie nadaj sznurkom numery 1-8 licząc od lewej.

8. Powtarzaj powyższe kroki, aby otrzymać łącznie 10 takich samych elementów, które będą tworzyły górną część ramienia ogrodu. Długość tej części ramienia powinna wynosić ok. 45cm.

UWAGA! Jeżeli wykonujesz dłuższy ogród z użyciem odpowiednio długich odcinków sznurka, możesz samodzielnie zdecydować jak długa będzie u Ciebie górna część ramienia i zdecydować się na większą ilość powtórzeń elementu z węzłów żebrowych.

9. Po wykonaniu górnej części ramienia podziel sznurki na 2 grupy po 4 sznurki w każdej. Z użyciem 4 sznurków, ok. 8 cm poniżej ostatniego elementu górnej części ramienia, rozpocznij wyplatanie słupka spiralnego .

10. Słupek spiralny wyplataj aż osiągnie on długość 45cm.

11. Kroki 9-10 powtórz z pozostałymi 4 sznurkami górnego ramienia. Powstaną 2 słupki spiralne wychodzące z górnej części ramienia ogrodu. Zadbaj o to, by były one równej długości!

12. Powtórz kroki 3-11 dla sznurków zamocowanych na drugim metalowym kółku, tak by powstało drugie, dokładnie takie samo ramię kwietnika. Na koniec upewnij się, że oba ramiona są równej długości, ewentualnie skoryguj odchylenia przed dodanie lub rozwiązanie węzłów tworzących słupki spiralne.

 

Pora na zamocowanie słupków spiralnych w odpowiednich rogach drewnianej skrzynki. Dwa słupki spiralne jednego ramienia powinny trafić do dwóch rogów połączonych krótszym bokiem skrzynki.

 

UWAGA! Wzór górnej części ramienia jest jednostronny! Podczas mocowania słupków spiralnych do skrzynki upewnij się, że będzie on skierowany prawą stroną na zewnątrz skrzynki, a lewą do wewnątrz. Najprościej będzie podczas wiązania położyć ramię prawą stroną do dołu i słupkami spiralnymi skierowanymi do odpowiednich rogów skrzynki.

13. Sznurki wychodzące z jednego słupka spiralnego podziel na 2 grupy po 2 sznurki w każdej. Dwa sznurki z lewej strony przewlecz przez przerwę między deseczkami po lewej stronie od wewnętrznego kątownika, dwa sznurki z prawej- analogicznie przez przerwę między deseczkami po prawej stronie kątownika. Upewnij się, że słupek spiralny przylega swoim środkiem bezpośrednio do zewnętrznego rogu skrzynki.

14. Za pomocą 4 przewleczonych sznurków zawiąż po wewnętrznej stronie kątownika słupek prosty z 2 węzłów kwadratowych. Dwa bardziej wewnętrznie położone sznurki posłużą za rdzeń (po 1 z prawej i lewej strony), bocznymi wykonaj wcześniej wspomniany splot.

15. W ten sposób zamocuj wszystkie 4 słupki spiralne do odpowiednich rogów skrzynki. Upewnij się, że skrzynka wisi prosto. Jeżeli wszystko jest w porządku możesz już odciąć nadmiar sznurka. Ogród ziołowy jest gotowy 🙂 Wystarczy go zawiesić w odpowiednim miejscu.

W sklepie Przeplatane możesz zaopatrzyć się we wszystkie półprodukty, które wykorzystałam w trakcie tworzenia wiszącego ogrodu na zioła. Kliknij w przycisk poniżej, aby zobaczyć zestaw niezbędnych materiałów, stworzony specjalnie na potrzeby tego tutorialu:

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten krótki tutorial. Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości możesz śmiało do mnie napisać! Jestem dostępna na Instagramie (przeplatane_pl), Facebooku (Przeplatane.pl) oraz pod mailem kontakt@przeplatane.pl. Będzie mi bardzo miło jeżeli pochwalisz się swoim dziełem przez przesłanie zdjęcia lub oznaczenie Przeplatane w poście na Instagramie (@przeplatane_pl #przeplatane) lub Facebooku (Przeplatane.pl). Nie mogę się doczekać aby zobaczyć Twoje dzieło! 🙂

Owocnego tworzenia!

Karolina

Dodaj komentarz

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy