Wielka wyprzedaż magazynu: wszystkie sznurki do makramy 30% taniej! :)

Makramowy brelok- szybki projekt dla każdego!

Często piszę o tym, że makrama wymaga czasu i cierpliwości. Duże projekty mogą ciągnąć się za nami tygodniami. Jest jednak kilka “szybkich” makramowych prac, które już po kilkunastu minutach gwarantują nam satysfakcję z gotowego dzieła 🙂 Taki właśnie jest makramowy brelok przedstawiony w tym tutorialu!

Do wyplatania breloka przede wszystkim wymagana jest znajomość węzła żeberkowego– podstawy jego wyplatania znajdziesz TUTAJ. Poza tym będziemy korzystać z bardzo prostych węzłów mocujących i węzła oplatającego– klikając TU trafisz do artykułu, z którego dowiesz się jak je wiązać.

Zanim przystąpisz do pracy przygotuj:

  • 4 odcinki sznurka 3mm o długości 1 metra (najlepszy byłby sznurek pleciony, szczególnie jeżeli dopiero zaczynasz makramową przygodę)
  • 1 odcinek sznurka o długości ok. 25 cm do węzła oplatającego (ja wykorzystałam zwykły, cienki sznurek jutowy, możesz użyć też tego samego sznurka, którym wyplatasz brelok)
  • karabińczyk do breloka 
  • opcjonalnie: 1 koralik o średnicy 15mm z dużym otworem do przewlekania

UWAGA! Przy wykonywaniu breloka skupiaj się zarówno na zdjęciach jak i na opisie poszczególnych kroków. Nie wszystko można pokazać na zdjęciu, tak samo jak nie wszystko da się ładnie wytłumaczyć tylko za pomocą tekstu 🙂 Jeżeli na którymś etapie pracy okaże się, że coś jest nie tak, przejrzyj dokładnie poprzednie kroki, by upewnić się, że wszystko zrobiłaś/eś zgodnie z instrukcją.

Wszystko gotowe? To zaczynamy! 🙂

1. Karabińczyk do breloka przyklej do powierzchni, na której będziesz pracować (np. biurka) za pomocą taśmy klejącej- by nie przesuwał się w trakcie wyplatania. Zamocuj na nim 4 sznurki o długości 1 metra węzłem mocującym. Przy wiązaniu węzła złóż je w połowie, by ostatecznie powstało 8 sznurków roboczych takiej samej długości.

2. Piąty sznurek od lewej ustaw skośnie w dół w stronę lewą- będzie to sznurek wiodący. Zawiąż na nim 4 węzły żebrowe za pomocą 4 sznurków po lewej stronie. Zacznij od sznurka czwartego od lewej, ostatni węzeł wykonaj pierwszym sznurkiem od lewej strony. Pamiętaj, że jeden węzeł żebrowy to dwie pętle wykonane jednym sznurkiem. Prowadź sznurek wiodący tak, by węzły na nim wiązane utworzyły górny lewy bok rombu.

3. Sznurek wychodzący z najwyższego węzła żebrowego górnego lewego boku kształtu będzie sznurkiem wiodącym dla symetrycznego, prawego boku. Ustaw go skośnie w dół w prawą stronę. Wypleć na nim 3 węzły żeberkowe za pomocą 3 sznurków z prawej strony (sznurki od 6 do 8 licząc od lewej)

4. Górna część kształtu jest już gotowa. Sznurek wiodący górnego lewego boku ustaw teraz skośnie w dół w stronę prawą- węzły na nim wiązane będą tworzyły dolny lewy bok kształtu.

5. Pierwszy węzeł żebrowy na sznurku wiodącym dolnego lewego boku zapleć za pomocą sznurka wychodzącego z najwyższego węzła tworzącego górny lewy bok- będzie to 3. sznurek od lewej (nie wliczając sznurka wiodącego). Nie dociągaj mocno węzła, pozwól wolnemu fragmentowi sznurka ułożyć się swobodnie wzdłuż górnego lewego boku rombu. Najważniejsze jest, by prawidłowo prowadzić sznurek wiodący.

6. Drugi węzeł zapleć za pomocą sznurka wychodzącego ze środkowego węzła żebrowego górnego lewego boku. Tak samo jak poprzednio nie zaciskaj mocno węzła.

7. Ostatni węzeł zapleć sznurkiem wychodzącym z najniższego węzła górnego lewego boku. Dolny lewy bok jest już gotowy 🙂

8. Na ustawionym skośnie do dołu w stronę lewą sznurku wiodącym górnego prawego boku wypleć 3 węzły żeberkowe; pierwszy za pomocą sznurka wychodzącego z najwyższego węzła żebrowego górnego prawego boku, drugi sznurkiem ze środkowego węzła tegoż boku, trzeci sznurkiem z najniższego węzła.

9. Ustaw sznurek wiodący LEWEGO dolnego boku skośnie w dół w stronę prawą, tak by stanowił przedłużenie ww. boku. Wypleć na nim 4 węzły żeberkowe: pierwszy za pomocą sznurka wiodącego prawego dolnego boku, kolejne 3 sznurkami 6-8 licząc od lewej- w takiej kolejności.

10. W kroku 9. powstał górny prawy bok kolejnego kształtu. Czwarty sznurek od lewej ustaw skośnie w dół, tak by węzły na nim wyplecione utworzyły symetryczny lewy górny bok.

11. Na sznurku wiodącym z kroku 10 wypleć 3 węzły żebrowe za pomocą trzech sznurków z lewej strony: pierwszy trzecim sznurkiem od lewej, drugi drugim, a ostatni węzeł pierwszym sznurkiem z lewej strony. Górna część kolejnego kształtu jest gotowa.

12. Na 4 środkowe sznurki nawlecz koralik z dużym oczkiem do przewlekania. Jeżeli nie używasz koralika możesz w tym miejscu wykonać kroki 4-8 by powstały dolne boki kształtu, a na koniec wypleć jeszcze jeden węzeł żeberkowy na sznurku wiodącym prawej części kształtu za pomocą sznurka wiodącego lewej części kształtu. W ten sposób zamkniesz kształt rombu. Po tych czynnościach możesz przejść bezpośrednio do kroku 15.

13. Sznurek wiodący górnego lewego boku ustaw skośnie w dół w stronę prawą, by utworzył dolny lewy bok. Wypleć na nim 3 węzły żebrowe: pierwszy za pomocą pierwszego wolnego sznurka od lewej, kolejne dwa dwoma z czterech sznurków wychodzących z koralika.

14. Ułóż sznurek wiodący górnego prawego boku skośnie w dół w lewą stronę i wypleć na nim 4 węzły żeberkowe: pierwszy za pomocą pierwszego wolnego sznurka od prawej, dwa następne za pomocą pozostałych 2 sznurków wychodzących z koralika, a ostatni za pomocą sznurka wiodącego lewej części kształtu. W ten sposób wykonasz dolny prawy bok i zamkniesz kształt.

15. Pierwszy sznurek od lewej ułóż równolegle do lewego dolnego boku. Wypleć na nim 3 węzły żebrowe za pomocą kolejnych 3 sznurków od lewej. Sznurek wiodący trzymaj tak, by zaciskane na nim węzły układały się tuż przy węzłach tworzących lewy dolny bok- powstanie w tym miejscy podwójna linia.

16. Pierwszy sznurek z prawej strony ułóż równolegle do prawego dolnego boku. Wykonaj na nim 4 węzły żebrowe za pomocą kolejnych 4 sznurków od prawej strony (ostatnim z nich będzie sznurek wiodący z kroku 15).

17. Sznurek położony teraz najbardziej z prawej strony ułóż równolegle do linii wyplecionej w kroku 16 (jest teraz sznurkiem wiodącym). Wypleciesz na nim 3 węzły żebrowe, ale w nieco inny sposób. Zapleć na sznurku wiodącym pierwszy węzeł żebrowy za pomocą najbliższego sznurka (tak by przylegał on do linii z węzłów żebrowych powyżej).

18. Po wypleceniu pierwszego węzła żebrowego, do sznurka wiodącego z kroku 17 dobierz sznurek, którym przed chwilą został wykonany węzeł. Od teraz stanowią one jeden, ale podwójny, sznurek wiodący dla kolejnego węzła żebrowego.

19. Kolejnym sznurkiem od prawej wykonaj drugi węzeł żebrowy na podwójnym sznurku wiodącym. 

20. Do podwójnego sznurka wiodącego dobierz sznurek, który utworzył węzeł w kroku 19- od teraz sznurek wiodący jest już potrójny. Zawiąż na nim ostatni– trzeci węzeł żebrowy za pomocą kolejnego sznurka od prawej (ostatni wolny sznurek z prawej strony widoczny na zdjęciu). To już koniec wyplatania z prawej strony!

21. Kroki 16-20 wykonaj symetrycznie dla lewej strony. Pamiętaj o dobieraniu sznurków do sznurka wiodącego!

22. Tak wygląda efekt dotychczasowych kroków. Dzięki dobieraniu sznurków wszystkie znalazły się bliżej środka i łatwiej je będzie objąć węzłem oplatającym 🙂

23. Wykonaj węzeł oplatający za pomocą 25-centymetrowego sznurka. Na samym początku pętelkę przyłóż od tyłu breloka, by ucięte na koniec fragmenty sznurka tworzącego węzeł oplatający były mniej widoczne.

24. Ostatnim krokiem jest równe ucięcie sznurków tworzących brelok. Gotowe! 🙂

Mam nadzieję, że ta krótka instrukcja pomogła Ci w stworzeniu makramowego breloka 🙂 Nie martw się, jeżeli nie jest on jeszcze idealny- makrama, tak jak każdy rodzaj rękodzieła, wymaga czasu i doświadczenia. Z każdą następną pracą węzły będą coraz równiejsze, a makramowe dzieła coraz piękniejsze! Trzymam za Ciebie kciuki! 🙂

Miłego przeplatania, 

Karolina 🙂

Dodaj komentarz

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy