Sztuka makramy przeżywa swój renesans. Węzłów jest mnóstwo i ciągle powstają nowe, coraz bardziej wymyślne i skomplikowane… Ale do makramowego sukcesu tak naprawdę nie potrzeba wiele! Wystarczy poznać podstawy, by móc stworzyć naprawdę ładne dzieło 🙂
W tym wpisie poznasz 4 podstawowe węzły:
- węzeł mocujący
- węzeł oplatający
- węzeł kwadratowy i słupek prosty
- słupek spiralny
Z tą wiedzą możesz śmiało ruszyć podbijać makramowy świat! Wystarczy nieco cierpliwości, przyjemna muzyka i kubek dobrej herbaty lub kawy- no i oczywiście sznurek, własne ręce i miejsce do wyplatania.
Obok polskich nazw węzłów w nawiasie zamieściłam ich angielskie nazwy. Będą pomocne przy wyplatania makram na podstawie anglojęzycznych tutoriali.
WĘZEŁ MOCUJĄCY (ang. lark’s head node)
Jak sama nazwa wskazuje węzeł ten służy do umieszczania sznurków na mocowaniu do makramy (na drewnianym drążku, na innym sznurku, na drewnianym kółku i wszelkich innych przedmiotach na których da się sznurek umieścić).
- Sznurek, który chcesz umocować złóż na pół, miejsce zgięcia przełóż nad mocowaniem, a następnie górą przełóż na jego spód.
- Przez przełożoną pętelkę przewlecz obie końcówki sznurka.
- Pociągnij za wolne końcówki zaciskając węzeł- GOTOWE!
W niektórych projektach stosuje się ODWRÓCONY WĘZEŁ MOCUJĄCY. Zasada jego zaplatania jest taka sama, z tą różnicą, że miejsce złożenia sznurka należy początkowo położyć pod mocowaniem, a następnie górą przełożyć na jego przód- i przewlec końcówki sznurka przez pętelkę. W ten sposób w przedniej części pracy nie będzie widoczny fragment pętelki obejmujący końcówki sznurka (strzałka).
WĘZEŁ OPLATAJĄCY (ang. wrapping node)
Służy on do owijania kilku(nastu) wolnych końcówek sznurka- np. przy tworzeniu makramowych kwietników.
- Utnij sznurek wybranej długości (im większy odcinek wolnych sznurków, który zamierzasz opleść tym dłuższy powinien być sznurek oplatający). Za pomocą jednej z końcówek sznurka utwórz pętelkę- druga dłuższa końcówka posłuży do owijania.
- Przyłóż pętelkę do sznurków przytrzymując palcem jej górną część (kilka cm poniżej końcówki) w miejscu, w którym chcesz by rozpoczął się splot. Pętelkę przyłóż tak by jej wolny koniec był skierowany do góry, a sama pętelka była skierowana do dołu- na kształt litery U.
- Dłuższym końcem sznurka tworzącego pętelkę zacznij ciasno owijać część pętelki nieco poniżej jej wolnej końcówki.
- Pozostaw kilkucentymetrowy dolny fragment pętelki nieowinięty. Po wykonaniu wybranej ilości oplotów przełóż końcówkę sznurka tworzącego splot przez odsłoniętą dolną część pętelki.
- Pociągnij górną końcówkę sznurka (tę, która tworzyła pętelkę)- pętelka powinna zacząć się zaciskać.
- Dolny fragment pętelki wraz z przełożoną przez niego drugą końcówką sznurka schowa się pod oplotem. Możesz wówczas obciąć nadmiar sznurka z dolnej i górnej końcówki oplotu. Węzeł oplatający wykonany!
WĘZEŁ KWADRATOWY (and. square node) I SŁUPEK Z WĘZŁÓW PŁASKICH
Do wykonania węzła kwadratowego potrzebujesz 4 sznurków. Dwa środkowe sznurki to rdzeń słupka.
- Sznurek po lewej stronie przełóż nad rdzeniem, natomiast sznurek po prawej pod nim.
- Przełóż końcówkę sznurka leżącego na górze rdzenia do tyłu przez pętelkę utworzoną przez sznurek leżący na dole, a końcówkę sznurka spod spodu rdzenia do przodu przez pętelkę sznurka górnego. Na końcu zaciśnij splot.
- W kolejnym kroku sznurek po prawej stronie połóż na górę rdzenia, a sznurek po lewej przełóż na jego spód i tak samo jak poprzednio przeciągnij odpowiedni sznurek przez pętelkę sznurka drugiego. W ten sposób otrzymasz węzeł kwadratowy.
Powtarzając kroki 1-3 kilka(naście) razy otrzymasz słupek z węzłów kwadratowych (słupek prosty). Harcerz czy marynarz powiedziałby, że węzeł kwadratowy to nic innego jak po prostu węzeł płaski zawiązany wokół rdzenia z dwóch innych sznurków 🙂
SŁUPEK SPIRALNY (Z WĘZŁÓW BABSKICH)
Zasada wykonania słupka spiralnego jest bardzo podobna, ale tym razem, sznurek który znajdzie się po lewej stronie będzie ZAWSZE szedł na spód rdzenia- jak na obrazu niżej (bądź na górę w zależności od preferencji twórcy), a sznurek po stronie prawej ZAWSZE na górę (lub na spód, jeżeli ten drugi postanowił zawsze iść na dół).
Słupek spiralny jest znacznie prostszy- wystarczy na początku zapamiętać, że np. sznurek po prawej zawsze idzie na spód rdzenia i można śmiało oddać się przyjemności wyplatania. Nieco trudniej jest w przypadku słupka prostego, gdzie trzeba przestrzegać kolejności i łatwo o pomyłkę. Z czasem palce same zapamiętują zasady wyplatania poszczególnych splotów i słupki tworzą się w zasadzie same- bez udziału naszej głowy! Zanim to jednak nastąpi warto mieć sposób na odnalezienie zaginionej kolejności w procesie wyplatania słupka prostego- taki sposób istnieje- nazwałam go sposobem beleczkowym 🙂
Sposób ten polega na obserwacji, który sznurek tworzy w ostatnim węźle splotu poprzeczną beleczkę. Jeżeli chcemy otrzymać słupek prosty to sznurek tworzący beleczkę węzła poprzedniego musi znaleźć się w następnym kroku NAD rdzeniem. W przypadku słupka spiralnego węzeł tworzący beleczkę poprzeczną w poprzednim węźle w następnym kroku musi być przełożony POD rdzeniem.
Opisane węzły możesz wykorzystać do stworzenia swojego pierwszego makramowego dzieła: kwietnika. Instrukcję wyplatania kwietnika znajdziesz TUTAJ.
Dziękuję Ci za lekturę, mam nadzieję, że pomogłam Ci zgłębić się w tajniki makramowych węzłów. Nie są trudne, prawda?
Miłego i owocnego tworzenia,
Karolina 🙂