Węzeł żebrowy umożliwia tworzenie najróżniejszych kształtów za pomocą sznurka. Idealnie sprawdza się przy wyplataniu makram ściennych, makramowych poduszek czy przyściennych kwietników. Tak naprawdę może być wykorzystany do każdego projektu – wszystko zależy od naszej wyobraźni 🙂
Aby opanować wiązanie węzła żebrowego konieczna jest cierpliwość. Sukces zależy od odpowiedniego trzymania sznurka prowadzącego oraz wyczucia podczas zaciskania na nim kolejnych węzłów. Pierwsze próby wykonania zamierzonego kształtu za pomocą tegoż splotu mogą okazać się niesatysfakcjonujące, ale nie należy się poddawać! Im więcej węzełków wypleciesz tym lepiej i sprawniej będzie szło tworzenie makramowych dzieł.
W tym blogu dowiesz się jak wyplatać węzeł żebrowy. Więcej makramowych splotów znajdziesz TUTAJ.
Do ćwiczeń przygotuj 4 odcinki sznurka o długości 1-1,5 metra. Zamocuj je na drążku za pomocą węzłów mocujących.
1. Po umocowaniu 4 odcinków sznurka powstanie 8 sznurków roboczych- od 1 do 8 licząc od lewej strony.
2. Sznurek nr 1 to sznurek wiodący- od niego będzie zależał ostateczny kształt utworzony przez węzły żeberkowe. Pamiętaj, by zawsze trzymać go w napięciu i w takim ułożeniu, które odpowiada pożądanemu kształtowi (w tym ćwiczeniu wyplatamy zyg-zak)
3. Przepleć drugi sznurek od dołu nad sznurkiem wiodącym i następnie za nim i ku przodowi- tak by wolna końcówka była bliżej bliższej części sznurka wiodącego w porównaniu do węzła, który utworzy. Zaciśnij pętelkę wciąż trzymając sznurek wiodący w napięciu.
4. Ten sam sznurek przepleć PONOWNIE od dołu- do przodu i następnie za sznurkiem wiodącym, by ostatecznie wyszedł przez pętlę, którą sam utworzy.
5. Gotowy węzeł żeberkowy to DWIE pętle utworzone JEDNYM sznurkiem na sznurku wiodącym. Kolejny węzeł wypleć w ten sam sposób za pomocą 3 sznurka roboczego licząc od lewej.
6. Pamiętaj, by każdy sznurek utworzył dwie pętle na sznurku wiodącym. Trzymaj sznurek wiodący stale w napięciu i pilnuj, by kolejne węzły znalazły się w odpowiednim miejscu i tworzyły razem skośną linię.
7. Po wykonaniu węzłów żeberkowych kolejnymi sznurkami (4-8 od lewej) zmień kierunek sznurka wiodącego- skieruj go skośnie w dół w lewą stronę.
8. Po zmianie kierunku sznurka wiodącego zaplataj dalsze węzły według tej samej zasady w ich odbiciu lustrzanym. Wolna część sznurka ZAWSZE przechodzi w bliższej części sznurka wiodącego w porównaniu z pętlą, którą na nim tworzy.
9. Wciąż pamiętaj o odpowiednim prowadzeniu sznurka wiodącego oraz o tym, że jeden węzeł to dwie pętelki wykonane jednym sznurkiem!
10-12. Zgodnie z poznanymi zasadami wypleć do końca drugą linię zyg-zaka, po czym zmień kierunek i powtarzając kroki instrukcji zacznij wyplatać dalsze skośne linie aż do opanowania techniki wiązania węzła żeberkowego
Po prawej stronie widzisz gotowy kształt zyg-zaka. To najprostszy ze wszystkich kształtów, które możesz wypleść z użyciem węzła żebrowego. W dalszej kolejności przyjdzie czas na “diamentowe” wzory i kolejne, coraz bardziej skomplikowane projekty!
Miłego przeplatania! 🙂
Karolina