Jak makrama to… kwietnik! Od tego projektu większość osób zaczyna swoją przygodę z makramą i nic w tym dziwnego: wykonanie kwietnika jest proste (w tym projekcie użyjemy 3 łatwych, podstawowych splotów makramy), a sam kwietnik jest ładny i praktyczny. Gotowe dzieło może zdobić nasze wnętrza, albo powędrować do bliskiej osoby- jako prezent od serca 🙂
Na czteroramienny kwietnik zużyjesz ok. 38 metrów sznurka bawełnianego 5mm. Możesz zdecydować się na wersję trzyramienną- wtedy zużycie sznurka wyniesie ok. 29 metrów.
Kwietnikowy niezbędnik:
- 8 odcinków sznurka 5mm o długości 4,5m każdy (lub 6 takich odcinków do kwietnika 3-ramiennego)
- 2 odcinki sznurka 5mm o długości 80cm każdy
- Drewniane kółko, na którym zawiśnie kwietnik
- Opcjonalnie: drewniane koraliki z otworem 8mm (ilość odpowiadająca wielokrotności ramion kwietnika- ja do swojego 4-ramiennego zużyłam 12 takich koralików- po 3 na każde ramię)
- Odpowiednie miejsce do wyplatania: może to być haczyk w ścianie albo np. wieszak na ubrania
Węzłami, których będziemy używać są:
- Węzeł oplatający
- Słupek prosty (z węzłów kwadratowych)
- Słupek spiralny
Jeżeli jeszcze nie znasz wyżej wymienionych węzłów zapraszam Cię do artykułu, w którym krok po kroku pokażę Ci jak je zaplatać- TUTAJ. Zaznajomienie się z tymi splotami zajmie Ci mniej niż 10 min 🙂
Już wszystko wiesz? To zaczynamy!
1. 4,5-metrowe odcinki sznurka przełóż przez drewniane kółko w ich połowie, tak by uzyskać 16 (lub 12 w przypadku kwietnika 3-ramiennego) 2,25 metrowych sznurków roboczych zawieszonych na obręczy kółka.
2. Jednym z krótszych sznurków (tych 80-centymetrowych) wykonaj węzeł oplatający na zwisających sznurkach tuż pod obręczą drewnianego pierścienia.
3. Ramię kwietnika będzie wyplatane za pomocą 4 sznurków wystających spod węzła oplatanego- dobieraj je tak, by jedno ramię było tworzone przez sznurki znajdujące się jak najbliżej siebie.
4. Na 4 wybranych sznurkach rozpocznij wyplatanie słupka prostego. Wypleć słupek prosty składający się z ok. 20 węzłów kwadratowych (na gotowym słupku tej długości doliczysz się 40 poprzecznych beleczek). Ostateczna długość tego odcinka powinna wynosić 17-20cm- oczywiście zależy ona od rodzaju sznurka, którego używasz.
5. Słupek prosty jest już gotowy? Super! Teraz zamień miejscami sznurki tworzące węzły ze sznurkami, które do tej pory tworzyły rdzeń (patrz zdjęcie)- dzięki temu sznurki będą skracały się równomiernie.
6. Przejście słupka prostego w spiralny to świetne miejsce na dodanie koralików- najlepiej tych z dużym otworem! Koralik nawlecz na nowy rdzeń (czyli na dwa sznurki, którymi do tej pory były wyplatane węzły) i umocuj go w miejscu przez zawiązanie poniżej koralika węzła kwadratowego.
7. Sznurki poprzednio tworzące rdzeń powinny objąć koralik.
8. W moim projekcie użyłam 3 koralików o średnicy 25mm na jedno ramię kwietnika. Każdy kolejny koralik był nawlekany i mocowany węzłem kwadratowym tak jak jego poprzednik- tuż pod nim.
9. Pod węzłem kwadratowym mocującym ostatni koralik rozpoczęłam wyplatanie słupka spiralnego. Słupek spiralny wyplataj do momentu, w którym osiągnie taką samą długość jak słupek prosty wypleciony na górze ramienia.
Jeżeli nie używasz koralików możesz przejść bezpośrednio do wyplatania słupka spiralnego już na nowym rdzeniu. Wyplatanie możesz rozpocząć tuż pod słupkiem prostym lub nieco niżej, pozostawiając w ten sposób fragment wolnych, krzyżujących się w wyniku zmiany rdzenia sznurków (co też stanowi całkiem ładny element dekoracyjny kwietnika).
Kroki opisane powyżej powtórz dla każdego ramienia.
10. Gotowe, sąsiadujące ze sobą ramiona połącz ze sobą za pomocą węzłów kwadratowych. Zawiąż je używając po 2 sznurki z każdego z sąsiadujących ze sobą ramion.
11. Węzeł powinien znajdować się ok. 8-10cm poniżej słupków spiralnych.
12. Przy 4 ramionach kwietnika powinny powstać 4 węzły kwadratowe łączące je ze sobą- wszystkie powinny znaleźć się na tej samej wysokości.
13-15. Wykonaj jeszcze jeden rząd 4 węzłów kwadratowych ok. 8 cm poniżej poprzedniego. Do ich zawiązania ponownie użyj po 2 sznurki z dwóch sąsiadujących ze sobą węzłów utworzonych w poprzednich krokach (tak jak pokazano na zdjęciu 13).
16. Zbierz wszystkie wolne końcówki sznurków i za pomocą sznurka o długości 80 cm utwórz wokół nich węzeł oplatający- powinien znaleźć się ok. 8 cm poniżej ostatniego rzędu węzłów kwadratowych.
17. Na sam koniec wyrównaj końcówki sznurka poniżej węzła oplatającego. Kwietnik jest gotowy! Czeka już tylko na swojego mieszkańca…
Daj znać czy spodobała Ci się powyższa instrukcja! Jeżeli chcesz się pochwalić wyplecionym kwietnikiem oznacz @przeplatane_pl pod jego zdjęciem na Instagramie. Jestem bardzo ciekawa efektu Twojej pracy 🙂
Miłego przeplatania,
Karolina 🙂